Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Eğitim Birimi

  Eğitim Öğretim Servisi

   

  YETİŞKİN EĞİTİMİ

     Eğitim-öğretim çalışmaları ile sosyal-kültürel ve sportif faaliyetler Standartlar Sistemi çerçevesinde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak kurumlara gönderilen “eğitim haritası” kapsamında yürütülmektedir. Bu hizmetler Kurum Öğretmeni ve eğitim öğretim servisinde görevlendirilen infaz ve koruma memuru personelleri tarafından yürütülmektedir.

  EĞİTİM-ÖĞRETİM ÇALIŞMALARI

     Yetişkin I. ve II. Kademe Eğitimi Başarı Kursları: Kurumumuzda okuma yazma bilmeyen veya yetişkin II. kademe eğitimi başarı belgesi bulunmayan 65 yaş altı, sağlık durumu elverişli genç ve yetişkin hükümlüler için yetişkin I.ve II. kademe eğitimi başarı kursları açılmaktadır. Bu kurslar Karataş Halk Eğitimi Merkezi işbirliğince yürütülmektedir.


  AÇIK İLKÖĞRETİM OKULU VE AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

     Kurumumuzda Açık İlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesi’nde okumak isteyen tüm hükümlülere yardımcı olunarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır. Kayıt işlemleri, kitap hizmetleri ve sınavları eğitim birimi tarafından yürütülmektedir.


  AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ

     Açık Öğretim Fakültesi’ne kayıtlı öğrencilerin kayıt işlemleri ve sınavlarına katılmaları kurumumuz tarafından sağlanmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ve Millî Eğitim Bakanlığı Tarafından Yapılan Sınavlar: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen YKS,ALES, KPSS vb. sınavlar Adana ilinde sınav merkezi olarak belirlenen ceza infaz kurumunda veya okullarda yapılmaktadır.

  HAZIRLIK KURSLARI


     Hükümlü veya tutuklu öğrencileri AİO, AÖL, YKS ve AÖF gibi sınavlara hazırlamak, başarı oranlarını artırmak ve bu tür sınavlarda gerekli olan bilgiyi ve motivasyonu sağlamak için hazırlık kursları açılması için çalışmalar yürütülmektedir.


  YÜKSEK ÖĞRENİM ÇALIŞMALARI

     Herhangi bir yüksek öğretim kurumuna devam ederken hüküm alan öğrencilerin okullarının kabul etmesi durumunda,okullarına devam etmelerine ve ara, yıl sonu,mazeret sınavlarına katılımlarının sağlanmasına yardımcı olunmaktadır.YKS, KPSS, AÖF, AİOve AÖL için  destek kursları açılması çalışmaları yapılmaktadır. AÖF,YKS ve KPSS için etüt çalışmaları yapılmaktadır.


  DİN HİZMETLERİ VE AHLAKİ GELİŞİM

     Din hizmetleri, din eğitimi, manevi danışmanlık ve rehberlik faaliyetleri sunulması , suç işleme  oranının azaltılması ve yeniden suç işlenmesinin önlenmesi ile hükümlülerinin dini ve ahlâkî duygularını geliştirerek yeniden topluma kazandırılmasıamacıyla 03/12/2019 tarihinde Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol gereğince Yüreğir İlçe Müftülüğünce görevlendirilen Manevi Rehberlik ve Danışmanlık personeli tarafından kurumumuzda ki hükümlülere Kuran Kursu, Din ve ahlak bilgisi dersleri verilmektedir.

  İŞ VE MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

     İş ve meslek eğitimi, hükümlü ve tutukluların verimli, üretken bireyler olarak toplum yaşamına uyumlarını sağlamak, salıverilmelerinden sonra gelir getirecek bir meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulanmaktadır. Kurslar Karataş Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile ortaklaşa açılmaktadır.


  KÜTÜPHANE FAALİYETLERİ

     Kütüphane faaliyetleri, 12.07.2005 Tarihli Bakan oluru ile yürürlüğe girmiş olan Ceza İnfaz Kurumları Kütüphane ve Kitaplık Yönergesine göre yürütülmekte olup tüm odalarda kütüphane listesi bulunmakta ve  hükümlülere kitap dağıtımı yapılmaktadır. Bununla beraber 24 Ekim 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalanmış olup , kurumumuzda bulunan hükümlülerin Adana İl Halk Kütüphanesinde bulunan kitaplardan faydalanmaları sağlanmaktadır.

   

  Diğer Faaliyetler:

  Atölyeler:

     İdare ve Gözlem Kurulunun onayı ile haftanın belirlenen günlerinde  , halı dokuma ve el işi kursu çalışmaları, görsel sanatlar kursu çalışmaları ve kuaför kursu çalışmalarının  yürütüldüğü  üç adet atölyemiz bulunmaktadır.

  Konferans ve Seminerler:

     Hükümlülerin kişisel ,ahlaki ve sağlık yönünden gelişmesini sağlayacak insan sevgisini geliştirecek, aile bağlarını güçlendirecek nitelikte konferans ve seminerler düzenlenmektedir.

  Sosyal - Kültürel ve Faaliyetler:

     Şiir, kompozisyon, konser, tiyatro, sinema, bilgi yarışması ve benzeri etkinliklerimiz devam etmektedir.

  Sportif Faaliyetler:

     Hükümlülerin voleybol, basketbol, plates gibi sportif faaliyetlerde bulunmaları sağlanmaktadır.

  Adres

  Yeni Mah. Hasan Arıpak Cd. 71. Sokak No:61 Karataş / ADANA

  Telefon

  0 (322) 681 30 53

  Faks : 0 (322) 681 41 69

  E-Posta

  karatas.kadkcikisaretadalet.gov.tr