Ceza İnfaz Kurumlarına Girişlerde HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Uygulamasına Geçildi
  23.10.2020

            Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu'nun Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında ceza infaz kurumlarına dışarıdan girecek kişiler açısından HES Kodu uygulamasına geçiş yapılması gerektiğine dair 27.08.2020 tarihli önerisine ilişkin olarak, 01/09/2020 tarihi itibari ile ceza infaz kurumu müdürlüklerine, dışarıdan giriş yapacak herkes için HES Kodu uygulamasına geçildiği, akıllı telefonlara yüklenen uygulama veya SMS aracılığı ile temin edilebilen HES (Hayat Eve Sığar) kodu hakkındaki bilgilere https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/  linki üzerinden ulaşılabileceği, HES Kodu beyan edemeyen kişiler açısından ceza infaz kurumu müdürlüğünce görevlendirilecek bir personel vasıtasıyla HES Kodu temininin sağlanmaya çalışılacağı,  HES Kodu sorgu sonucu Covid-19 virüsü açısından risk taşıdığı tespit edilen kişilerin hakları saklı kalmak kaydıyla ceza infaz kurumu giriş yapamayacakları hususu önemle duyurulur.

            Kurumumuza ziyaret girişlerinde HES kodu sorgulaması yapılarak ziyaretçiler kabul edilecektir. Kurumumuzda barındırılan Hükümlülerin ziyaretlerine gelecek yakınlarının Kurumumuza gelirken HES kodu almaları gerekmektedir.

  HES Kodu Nasıl Alınır?

  1- "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir.

  "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

  2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır  ve 2023'e SMS olarak gönderilir.

  Örnek; HES 12345678901 1234 17

  Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

  3-  E-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

            e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.


   

  Adres

  Yeni Mah. Hasan Arıpak Cd. 71. Sokak No:61 Karataş / ADANA

  Telefon

  0 (322) 681 30 53

  Faks : 0 (322) 681 41 69

  E-Posta

  karatas.kadkcikisaretadalet.gov.tr